קצת עלינו

 

בשנת 1982 התאחדו תושבי שכונת קסם-הבילויים להקמת עמותת ענבלים (אז ענב"ל) לתפעול והובלת המרכז הקהילתי השכונתי – בית לזרוס. מאז ועד היום, ההיבטים החברתיים והקהילתיים הם בסיס יציב לכלל פעילויותיו המגוונות של המרכז.

המרכז מתחזק על בסיס קבוע, הכרות אישית וקשר עם כל באי הבית, מכלל שכבות הגיל ומרקעים סוציו-אקונומיים מגוונים.

המרכז מהווה בית חם, פתוח ואוהב לכל אחת ואחד מבין חבריו. חברי העמותה, שהנם חברי הקהילה, מעורבים באופן אינטנסיבי בניהול הפעילות במרכז, דבר ייחודי אשר מעצים את המעורבות החברתית של הקהילה בפעילויות המרכז ושל המרכז בפעילויותיו עבור הקהילה.

גולת הכותרת של המרכז הנה הפעילות החברתית אשר מהווה בית שני (ולעיתים אף ראשון), בעבור בני הנוער. פעילות זו כוללת מגוון התנדבויות ואירועים ובמרכזה תנועת הנוער "מכבי הצעיר" הפועלת במרכז ועשייתה הרחבה. מעבר למתן אכסניה פיזית לתנועה, משמש המרכז הקהילתי גוף מלווה ומנחה שבו גדלו החניכים הן בחוגים ובפעילויות החברתיות והן בתנועה עצמה ומסייע למדריכים בהובלת יוזמות בשכונה. תנועת הנוער מחזקת את תחושת השייכות לקהילה.

במרכז פועלים תושבי רמת גן בכל הגילאים והרמות: בני נוער – במסגרת פרויקט "מחויבות אישית", בני נוער – "נוער בסיכון" אשר הנהלת המרכז לקחה על עצמה כפרויקט ללוותם אישית, סטודנטים – במסגרת פרויקט עיריית ר"ג "קול קורא לפרויקטים" ומבוגרים במסגרת "עבודות שירות" –  המגיעים למלא במרכז את מחויבותם לקהילה.

פעילות הנוער במרכז הקהילתי מרחיקה את בני הנוער משוטטות והתדרדרות לאלימות, פשע וסמים.                                                    הרוב המוחלט של בני הנוער הפוקדים את המרכז בתקופת נערותו, מתגייס לצבא ושב לאחר השירות הצבאי לפקוד את המרכז, לקחת חלק בפעולות התנדבות, בהפקת אירועים טקסיים, ועם הקמת התא המשפחתי –  אף רושם את ילדיו לחוגים במרכז, כפי שעשו הוריו לפניו.

קשישי הקהילה גם הם נהנים ממגוון פעילויות במרכז. שלושה מועדוני גמלאים (גמלאי צה"ל, גמלאי המשטרה וגמלאי רמת גן) פועלים אצלנו. כל אחד מהם מקיים מפגש פעם עד פעמיים בשבוע, כמו כן קיימים חוגים לגימלאים, ו"זקני השבט" של השכונה מעורבים ומתנדבים בפרויקטים שונים ובאירועי חגים במרכז.

מרכזינו מדגיש בכל שנה אירועים ייעודיים המקשרים את תושבי הקהילה למדינת ישראל בכלל, ולמסורת היהודית בפרט כגון: פעילות "זיכרון בסלון" ליום השואה, טקס זיכרון שכונתי בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל (בהשתתפות המשפחות השכולות), ביום השנה לרצח רבין, בחנוכיאדה, בפורימון רב גילאי, בערבי תרבות ובמופעי חוגים. הפעילות באירועים אלה מופקת בעזרתם של מתנדבים מהקהילה, העמותה ובני הנוער, בליווי צמוד של הנהלת המרכז.

לאורך כל ימות השנה, בכל יום שישי, אנו תורמים את ארוחת השבת ל – 120 משפחות נזקקות, דואגים לתרומות של מוצרים ומזון, אורזים את סלי המזון ומעבירים אותם לנזקקים. פעילות זו נערכת בעזרת 50 מתנדבים מקרב הקהילה ברכביהם הפרטיים. בנוסף, פעמיים בשנה בפסח ובראש השנה, המרכז בעזרת תורמים מעניקים סלי מזון גדולים יותר לנזקקים על מנת שיחוגו את החגים, בשמחה וברווחה. בנוסף כל אחת מן המשפחות הנזקקות מלווה כאשר היא נזקקת לעזרה ותרומה בתחומי שונים, ע"י מתנדבים מבין באי המרכז.

כמו כן, בכל שנות פעילות המרכז אנו מקיימים מדי שנה את קייטנת "כיפאק", במהלך חופשת הקיץ.                                                  הקייטנה מצטיינת בתכניה המקצועיים המועברים ע"י מדריכי החוגים לאורך שנת הלימודים וכן צוות מדריכים מוסמך ואיכותי מקרב תנועת הנוער שלנו. הקייטנה מהווה בית בטוח, ערכי וחוויתי לימי הקיץ עבור הילדים, והזדמנות תעסוקתית ראשונה חיובית ומעצימה לבני הנוער. בנוסף, מתנדבים מקרב העמותה וקשישי הקהילה מתנדבים בתקופה זו ומלווים את הקייטנה, בשעת הארוחות.

במרכז פועלת ספריה עירונית ע"ש יניב ששון ז"ל, תושב השכונה ובוגר המרכז שנפל במלחמת לבנון. הספריה משמשת הן להחלפת ספרים והן לעיון וקריאה. הקהילה הנה קהילת ספר ובה כ  – 1,000 קוראים מנויים מבני הקהילה.

במרכז פועלים מגוון רחב של חוגים לגילאים השונים, ביניהם חוגים בתחום הספורט, האומנות, המחול, אומנויות הלחימה, נגינה ועוד.

המרכז עושה שימוש בהצלחת החוגים כמנוף המאפשר את כלל הפעילויות החברתיות. בחוגים אנו שמים דגש על מקצוענות ומקצועיות. אנו מעסיקים את המדריכים הטובים בתחומם. אנו מעניקים תנאים אופטימליים להפעלת כל חוג, בתיאום עם מדריך החוג. חשוב לנו שהמדריכים והמשתתפים ייהנו מהרגשה ביתית ומקצועית בעת ובעונה אחת.

אנו רואים בהפעלת החוגים באמצעותנו ערך מוסף בכך שאנו יכולים להנגיש לנזקקים את הפעילות בחוגים, תוך שמירה מוחלטת על פרטיותם. הדבר מסוכם בחוזים עם מפעילי החוגים.

המרכז מקיים שיתופי פעולה עם מגוון גופים ועמותות, כמו גם עם בתי הספר הסובבים אותו, במטרה לשרת את הקהילה ולהנגיש לתושביה את כלל השירותים החברתיים, הדרושים להם.

אנו דוגלים במשפט – "אין טוב ממראה עיניים" ודואגים כל העת שהמרכז יהיה בעל חזות יפה, נעים, נקי, אסתטי, מואר וממוזג בכל חדריו, בכדי שבאי הבית יחזרו אליו בשמחה.

אנו מזמינים גם אתכם לבוא לראות ולחוות בעצמכם !